MYK MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ GÖZETİM VE BELGE YENİLEME FAALİYETLERİ

Duyuru

Haber tarihi: 14.09.2020

MYK Yönetim Kurulunun 15.04.2020 tarihli ve 2020/48 sayılı kararı doğrultusunda MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Gözetim ve Belge Yenileme Faaliyetlerine İlişkin Usul ve Esaslar güncellenmiştir. 

Bu güncelleme ile yapılan değişiklikler doğrultusunda belge yenileme yöntemleri tüm ulusal yeterlilikler için geçerli olacak şekilde iki temel yönteme indirgendi. 

Belge yenileme talebinizi belge yenileme başvuru dönemi içerisinde yapmanız gerekmektedir. Belge yenileme başvuru dönemi belgenizin geçerliliğinin bitiş tarihinden 6 ay önce başlayıp belgenizin geçerliliğinin bitiş tarihinde sona ermektedir. Bu nedenle yenileme taleplerinizin başvuru döneminden önce veya başvuru döneminden sonra yapılması kabul edilmemektedir. Yani yenileme talebi yapabilmeniz için belgenizin hala geçerli durumda olması gerekmektedir.

Belgenizi yenilemek için 2 yöntemle başvuru yapabilirsiniz;

1) Kanıt ve/veya portfolyo değerlendirmesiyle belge yenileme başvurusu: 

Kanıt ile belge yenileme başvurularınızı yalnızca ilgili belgenizi aldığınız kuruluşa yapabilirsiniz. Yani belgenizi Mavi Akademi'den aldıysanız ve belgenizi yenilemek istiyorsanız, başvuru dönemi içerisinde talebinizi bize ileterek tekrar sınava girmenize gerek kalmadan belgenizi yenileyebilirsiniz. 

Sınavsız belgenizi yenileyebilmek için belgenizi kullandığınız süre boyunca toplamda en az 2 yıl ya da son 6 ay boyunca ilgili alanda çalıştığınızı gösteren kayıt/kayıtlar sunmanız gerekmektedir ( Örneğin; hizmet dökümü, referans yazısı/mektubu, sözleşme, fatura, portfolyo, vb). 

Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

2) Sınavla belge yenileme başvurusu:

Sınavla belge yenileme başvurularınızı MYK belgenizi aldığınız kuruluşa yapmanız gerekmez. En az bir yıl süre ile sınav ve belgelendirme faaliyeti yürütmüş herhangi bir MYK belgesi veren kuruluşa da başvuru yapabilirsiniz.

Belgenizin geçerlilik tarihi süresince toplamda 2 yıl ya da son 6 ay kullandığınızı kanıtlayamıyorsanız ya da kullanmadıysanız sınav ile belge yenileme başvurusu yapmanız gerekmektedir. 

MYK Belgenizi aldığınız kuruluş kapandıysa, yetkisi askıya alındıysa ya da belgenizi aldığınız yeterlilik/meslek artık kapsamlarında yoksa sınavla belge yenileme başvurularınızı başka kuruluşlara ( en az 1 yıl süre ile faaliyetteyse) yapabilirsiniz. 

Başvuru döneminde yapılan sınavla belge yenileme başvurularında teorik(yazılı) sınava girmeniz gerekmemektedir. Yalnızca performans sınavına girersiniz. 

Sınavla belge yenilemek isterseniz, sınav ve belgelendirme ücretinizi ( daha önce yararlanmamış olmak şartı ile) 25/08/1999 tarihli ve 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu çerçevesinde İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanması talebinde bulunabilirsiniz. 

İlgili yeterlilikteki MYK Belgenizin belge yenileme ücretlerine sitemizden ya da bizi arayarak ulaşabilirsiniz. 

Unutmayın; MYK Belgesi yenileme işlemi bir kereye mahsus yapılmamaktadır. Belgenizi kullanmak istediğiniz süre boyunca geçerlilik süresi bitiminde ilgili belgeye tekrar sahip olmanız gerekmektedir.

 

Belge yenileme ve gözetim işlemleri ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmak ve başvuru yapmak istiyorsanız internet sitemizden başvurunuzu gerçekleştirebilir ya da kalite@maviakademi.com.tr adresine mail atabilirsiniz. 

 

 


Haber Arşivi...

İletişim

Mavi Akademi

Adres: Üçevler mah.
Burçak 220 sok. No: 4 - D: 19
Nilüfer Bursa
Tel: (+90 224) 443 10 00
Faks: (+90 224) 443 00 33
Cep tel: (+90 530) 575 03 31
E-posta: info@maviakademi.com.tr
maviakademi.com.tr

BİZ SİZİ ARAYALIM

E-Bülten, kampanya, duyuru, eğitim - hizmet - ürün bilgilendirme mesajları için:

KVKK bilgilendirme metnini okudum, kabul ediyorum

İletişim