MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ NEDİR?

Duyuru

Haber tarihi: 11.05.2023

MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ NEDİR?

Mavi Akademi Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından yetki kapsamındaki ulusal yeterliliklere göre sınav ve belgelendirme faaliyetlerini yürüten yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşudur. Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşu; Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından ya da Avrupa Akreditasyon Birliği bünyesinde çok taraflı tanıma anlaşması imzalamış başka akreditasyon kurumlarınca ilgili ulusal yeterliliklerde TS EN ISO/IEC 17024 standardına göre akredite edilmiş, Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından yapılan inceleme, denetim ve değerlendirme sonucunda ulusal yeterliliklere göre sınav ve belgelendirme faaliyetlerini yürütmek için gerekli şartları sağladığı tespit edilen personel belgelendirme kuruluşudur.

MYK MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ NEDEN ZORUNLU HALE GETİRİLDİ?

Mesleki Yeterlilik Kurumu Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ 25 Mayıs 2015 tarihli ve 29366 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Bu kapsamda söz konusu tebliğ ekindeki listede belirtilen mesleklerde MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunlu hale getirilmiştir. İşbu Tebliğin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonra MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan kişiler bu mesleklerde çalıştırılamayacaktır.

Zorunluluk olmadığı alanlarda dahi, günümüzün iş hayatında bireylerin kendine bir kariyer sağlayabilmesi için bilgi, beceri ve deneyimlerini belgelemeleri istenmektedir.

Sertifikasyonlar, tanımı belirlenmiş bir bilgi ve beceri düzeyi için gerekli tecrübe/birikimi ölçüp değerlendiren belgeleme standartlarıdır. Yeterli niteliğe sahip olmadığı halde, 'ben yaparım' diyen ve ortaya koyduğu düşük ücret ya da maaş ile, yeterli niteliği bertaraf etmeye çalışan kişilerle, nitelikli işgücünü ayırt etmek için bu gereklidir.


MAVİ AKADEMİ KAÇ MESLEKTE AKREDİTASYONA SAHİP ?

Geçen yıl yayınlanan Tebliğe göre Mesleki Yeterlilikteki zorunluluk kapsamı 183'den 204'e çıkmıştır. 31 Aralık 2021 tarihli ve 31706 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan yedinci tebliğ ile 21 meslekte daha MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu getirilmiştir. Mavi Akademi sanayimizin çoğunlukta ihtiyaç duyduğu 53 Meslekte akredite edilmiş sınav ve belgelendirme kuruluşudur.


MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ NASIL ALINIR ?

Mesleki Yeterlilik süreci tamamen ölçme ve değerlendirme sürecidir. Kişi yaptığı iş ile alakalı 2 Sınava tabi tutulur. Biri TEORİK diğeri PERFORMANS sınavı olan bu sınavlardan geçerli notu aldığı takdire MESLEKİ YETERLİLİK belgesine sahip olur.

GEÇERLİLİK SÜRESİ DOLAN MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ NASIL YENİLENİR ?

Mesleki yeterlilik belgelerinde geçerlilik süresi olup alınan mesleğe göre geçerlilik süresi her meslek için değişmektedir.

Geçerlilik süresinin uzatılması işlemine belge yenileme denilmektedir.

Geçerlilik süresi alınan belge üzerinde belirtilmiş olup ve bu süre uzatılabilmektedir.

Belge yenilemeleri belge üzerinde yazan belge geçerlilik tarihinden en az 15 gün (2 hafta) öncesinde başvuru yaparak yenileme işlemleri yapabilir.

Belge yenileme için belge geçerlilik tarihinin dolmaması önem arz etmektedir.


Belge geçerlilik tarihi Dolmuş Dahi olsa Belge yenilenebilir mi?

Süresi dolmuş belgelerin yenilemeleri yapılamamakta ve yeni belge alır gibi sürece dahil olmanız ve başvuru yapmanız gerekmektedir.


ANCAK GEÇEN AYLARDA MESLEKİ YETERLİLİK KURUMU TARAFINDAN

GEÇERLİLİK SÜRESİ DOLAN BELGELER İÇİN BİR İSTİSNA TANINMIŞTIR


Geçtiğimiz haftalarda Mesleki Yeterlilik Kurumu Mesleki Yeterlilik Belgesi Gözetim ve Belge Yenileme Faaliyetlerine İlişkin Usul ve Esaslar MYK Yönetim Kurulunun 27.04.2022 tarihli ve 2022/86 sayılı kararı ile güncellenmiş ve bu kararın yürürlüğe girmesi ile birlikte artık süresi dolmuş olan MYK belgeleri,

Bulunduğumuz tarihten 6 ay geriye dönük süresi dolmuş dahi olsa belgelerin yenilenmesi imkânı tanımıştır.

Örn; süresi 07.06.2022 tarihinde süresi dolan belgeniz için 07.12.2022 (Bulunan tarih) belge yenileme yapabilme imkânı tanınmıştır. Bu sebeple süresi dolmuş mesleki yeterlilik belgeniz için bu imkanı değerlendirerek Mavi Akademi iletişim numaralarımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Belge yenileme işlemi sınavlı ve sınavsız olmak üzere ikiye ayrılır.


SINAVLI BELGE YENİLEME NEDİR?

Sınavlı belge yenileme, ilgili yeterlilikte sadece performans sınavına girerek teorik sınava girmeden belgenizi yenileme işlemidir.


SINAVSIZ BELGE YENİLEME NEDİR?


Belge süresini uzatmak için sınava girmeden belge geçerlilik tarihinden itibaren alınan yeterlilikle ilgili mesleği devam ettirdiğinize dair ispat niteliği taşıyan belgeleri (SGK hizmet dokümü vb.) sunarak sınavsız bir şekilde belgenizi yenileyebilirsiniz.

İlgili detaylar için Mavi Akademi ile iletişime geçebilirsiniz.


MYK BELGESİNİ ALDIĞINIZ KURULUŞ KAPANDI İSE YİNE DE BELGE YENİLEME YAPILABİLİR Mİ?

Belgenin alındığı kuruluşun kapanması veya askıya alınması durumunda belge sorgulamanızı yaparak Mavi Akademi iletişim numaralarından bizlere ulaşarak yenileme için detaylı bilgi alabilirsiniz.


MESLEKİ YETERLİLİK SINAV VE BELGELENDİRME ÜCRETLERİ NE KADARDIR ?

Mesleki yeterlilik belge yenileme ücreti sınavlı, sınavsız ve yeterliliğe göre değişkenlik göstermektedir.

Bu sebep ile almış olduğunuz yeterliliğin belge yenileme koşuluna göre yenileme ücretini ilgili belgelendirme kuruluşumuz ile iletişime geçerek öğrenebilir ya da www.maviakademi.com.tr web sitemizden ücret detaylarını inceleyebilirsiniz.

Tüm sorularınız için Mavi Akademi ile iletişime geçebilirsiniz.

E-mail : mykbilgi@maviakademi.com.tr

Tel : 0 (224) 443 10 00

Cep : 0 532 138 44 86


Haber Arşivi...

İletişim

Mavi Akademi

Adres: Üçevler mah.
Burçak 220 sok. No: 4 - D: 19
Nilüfer Bursa
Tel: (+90 224) 443 10 00
Faks: (+90 224) 443 00 33
Cep tel: (+90 532) 138 44 86
E-posta: info@maviakademi.com.tr
maviakademi.com.tr

BİZ SİZİ ARAYALIM

E-Bülten, kampanya, duyuru, eğitim - hizmet - ürün bilgilendirme mesajları için:

KVKK bilgilendirme metnini okudum, kabul ediyorum

İletişim